Pocit riadiť vetroň je návykový...

Ut, 19/01/2016 - 17:14 — admin

V súvislosti s blížiacim sa termínom otvorenia nového kurzu pilotov vetroňov dostávame množstvo otázok ohľadom priebehu výcviku a fungovania vrámci aeroklubu. Oslovili sme sa teda čerstvo prijatých členov Aeroklubu - našich najmladších pilotov vetroňov, ktorí úspešne ukončili výcvik v minulom roku a teda majú s ním bezprostrednú skúsenosť, aby sa o ňu podelili, zodpovedali najčastejšie otázky a možno presvedčili všetkých, ktorí stále váhajú, že bezmotorové lietanie v našom aeroklube je splnením sna, skvelým zážitkom v priateľskom a mladom kolektíve ľudí zapálených pre lietanie

Tomáš Sisák (18)

Lietadlá ma zaujímali od detstva a tak nastal čas prejsť z modelov na tie skutočné, tie ktoré môžem ovládať priamo z kokpitu. Do Aeroklubu Poprad som sa dostal ako 15 - ročný, potom ako som zistil, že sa dá lietať už v takom mladom veku. Môj výcvik začal po úspešnom ukončení teórie, na plachtárskom sústredení žiakov, ktoré náš aeroklub organizoval. Priaznivé počasie neutíchalo a tak nič nebránilo pokračovať vo výcviku cez letné prázdniny. K prvému sólo letu som sa dostal po absolvovaní všetkých potrebných letov na jar, začiatkom nasledujúcej sezóny. Nasledovali termické lety s inštruktorom, neskôr sólo termické lety, kde som sa naučil lietať s bezmotorovým lietadlom na dlhšie vzdialenosti. Na záver teoretické a praktické skúšky a konečne vytúžený preukaz pilota vetroňov. Výcvik som stihol úspešne ukončiť po dvoch sezónach, dá sa to pokojne zvládnuť aj počas školy. Lieta sa prevažne v lete, počas víkendov a školských prázdnin. Čo sa týka financií, výcvik funguje na kreditovom systéme. Vďaka tomu si žiak vie nastaviť dĺžku výcviku sám, tak ako mu to finančne vyhovuje. Spravidla platí, čím intenzívnejší výcvik v menšom časovom horizonte, tým je lacnejší.
Let vetroňom je niečo celkom iné ako let v akomkolvek inom lietadle, je to niečo, čo treba zažiť. Avšak život v aeroklube nie je len o lietaní, je aj o spoločných akciách, sústredeniach a v neposlednom rade brigádach. Ale čas strávený v aeroklube neľutujem, práve naopak. Mám odtiaľ veľa pekných zážitkov či už zo vzduchu alebo zo zeme.

Ľubo Nosál (21)

Ako 16 - ročný som sa rozhodol vstúpiť do Aeroklubu Poprad a začať plachtársky výcvik. Dnes s odstupom času môžem skonštatovať, že to bolo jedno z najlepších rozhodnutí môjho života. Zo začiatku to bolo náročné, musel som zohnať financie, no najdôležitejší bol súhlas rodičov. Po zimnej teórií konečne prišiel čas, na ktorý som sa najviac tešil - môj prvý let vetroňom. Ten pocit riadiť vetroň bol úžasný, dokonca návykový. Od tohto momentu som trávil každý voľný deň na letisku, kde som spoznal veľa super ľudí.

Martin Václavík (17)

Myslím, že ste už určite počuli niekoho rozprávať o lietaní, hovoril vám o tom aké je to úžasné a neopísateľné... Ja by som povedal, že lietanie nie je vždy iba činnosť. Ide o akýsi pocit, stav, ktorý nemáte možnosť zažiť iným spôsobom.
Moja cesta začala v roku 2013 keď začala naša teoretická príprava. Počas tohto obdobia, pred začatím praktického výcviku, sa mi naskytla jedinečná príležitosť - preletieť sa s vedúcim bezmotorového odboru. To bol môj prvý zážitok s lietadlom, ktoré vie letieť rýchlosťou, ktorá sa skladá z menej ako 3 cifier. To bol jedinečný zážitok. Nielen preto, že som zistil aký je to pocit, ale aj som spoznal veci, ktoré s tým súvisia: mierna nevoľnosť po dlhšom točení sa, umývanie lietadiel, či aj zdrevenené končatiny po skoro 2 hodinovom lete. Potom začal náš praktický výcvik. Vtedy sa nesústredíte na nejaké pocity alebo zážitky, ale počúvate každé slovo inštruktora, aby ste boli dobrí v tom čo sa práve chcete naučiť robiť. Po zvládnutí všetkých normálnych aj neštandardných letových prvkov príde nácvik termického lietania, teda hľadanie stúpavých prúdov - keď vašim palivom sú znalosti inštruktora, potom vaše a aj váš inštinkt. Potom keď sa tak ustálite v nejakom krúžení v "stúpaku", poviete si, že vy vlastne letíte a niekto sa môže na vás túžobne pozerať zo zeme so dvihnutou hlavou. Vtedy si poviete, že vykonávate krásny a vcelku náročný šport. Zamyslíte sa aké je to vlastne nádherné, že vedľa vás môže krúžiť orol a vy ste skoro tak voľný ako on. Len skoro, pretože on nepodlieha žiadnym predpisom. Lietanie na vetroni je vlastne najprirodzenejšia forma lietania, nič vás neruší, žiadna vrtuľa... Ja osobne sa nesústredím na nejaké pocity z lietania, máte celkom prácu s riadením, navigovaním a komunikáciou. Ale nikdy z lietadla nikto nevystúpi bez úsmevu na tvári. Toto je asi to, čo je na tom neopísateľné. Neviete prečo presne vám to prináša toľko potešenia. Proste to prežívate a tešíte sa z každého úspechu.

Veríme, že Vás naše letecké nádeje inšpirovali a presvedčili vykročiť k splneniu svojho sna. Nový kurz pre pilotov vetroňov otvárame už v marci 2018. Prvé informačné stretnutie záujemcov sa uskutoční už 24. februára na popradskom letisku. Viac informácií sa dozviete na stránke Staň sa pilotom vetroňa a podrobnejšie informácie o samotnom výcviku nájdete na stránke Letecký výcvik. Tešíme sa na Vás!

NOVÁ FREKVENCIA CTAF

122,065 MHz

(mimo OPR LZTT TWR)
(ref. AIRAC AIP AMDT NR 207, eff. 15AUG19)