Prvý česko - slovenský inštruktorský kurz

St, 23/09/2015 - 18:55 — admin

Napriek dlhoročnej snahe a záujmu zo strany členov slovenských aeroklubov sa na Slovensku už niekoľko rokov nedarí zorganizovať kurz na získanie kvalifikácie FI (GLD) - letový inštruktor vetroňov. Nádejní plachtárski inštruktori sa teda museli vydať za rieku Moravu, do Aeroklubu Tábor, ktorý tento kurz usporiadal už druhý krát v tomto roku.

V dňoch 12. - 19. septembra sa tak Aeroklub Tábor stal domovom aj troch členov nášho Aeroklubu, ktorí sa tohto náročného kurzu v tamojšej Leteckej škole zúčastnili. Celý kurz pozostával z desiatok hodín teórie, kde si adepti zopakovali a osvojili vedomosti zo všetkých predmetov, ktoré výcvik pilotov vetroňov obsahuje. Taktiež sa postupne naučili "učiť", prostredníctvom základov pedagogiky, metodiky, spôsobov hodnotenia žiakov a počas celého kurzu si na vlastnej koži vyskúšali viesť prednášku, výklad, predletové prípravy, či poletové rozbory.

V porovnaní s teoretickou časťou bola tá letová menej obsažnejšia, ale o to intenzívnejšia. Nádejní inštruktori strávili vo vzduchu necelých 5 hodín na troch typoch dvojsedadlových vetroňov, samozrejme na ich zadných (inštruktorských) sedadlách. V praxi absolvovali aerovlekové, aj navijakové vzlety, počas ktorých museli viesť výklad, pritom precízne zvládať pilotáž a zároveň dozerať na potenciálneho žiaka. Zdokonalili sa v technike pilotáže, pričom sa veľký dôraz kládol na dokonalé zvládnutie mimoriadnych situácií za letu. Skúsení inštruktori leteckej školy Aeroklubu Tábor simulovali rôzne typy žiakov na prednom sedadle a rôzne druhy mimoriadnych situácií, ktoré môžu byť pre posádku a lietadlo nebezpečné. Ich včasné a precízne riešenie musí byť pre inštruktorov samozrejmosťou.

V záverečnom dni kurzu nádejní inštruktori úspešne absolvovali preskúšanie s letovým examinátorom pozostávajúce z troch letov. Z ďalekých krajov sa tak do Popradu vrátili ako noví letoví inštruktori naši členovia Juraj Marcin, Adam Kacvinský a Ľubo Hurajt.

Za všetkých frekventantov kurzu patrí veľké poďakovanie personálu Aeroklubu Tábor za bezproblémový priebeh kurzu, ochotu a ústretovosť inštruktorov a to, že sme sa v Tábore cítili ako doma. V neposlednom rade veľká vďaka patrí aj Jurajovi Marcinovi za neoceniteľnú snahu a angažovanie vo veci organizácie tohto kurzu.

FOTOGALÉRIA >>>

• Teplota: -5 °C, pocitová teplota: -10.1 °C