Kvapka meteorológie, 2. časť

Ut, 05/11/2013 - 18:45 — admin

Čo je to oblak? Tých, ktorí si myslia, že je to vata, UFO, alebo nedajbože ovečky a barančeky asi sklamem. Nielen pre nich je určená ďalšia časť tejto zábavno - vzdelávacej rubriky. Dokonalá znalosť oblakov, ich typov a životných cyklov je pre pilotov (nielen vetroňov) kľúčová a v niektorých situáciách môže zachrániť život.

Keď sa vzduch, ktorý obsahuje dostatok vodnej pary ochladí a jeho relatívna vlhkosť stúpne na 100% (nasýti sa vodnou parou), vznikne oblak. Oblaky nám dávajú svojim charakterom pomerne obšírnu informáciu o stave atmosféry a podľa nich sa dá určiť predpoveď počasia na niekoľko hodín dopredu, a to vcelku presne. Vznik oblakov je však rôzny. Podľa tvaru sa oblaky delia na 10 druhov a každý má svoju charakteristickú výšku. V nasledovných riadkoch si týchto 10 druhov predstavíme a popíšeme.

Začnime schematickým obrázkom. Ako môžete vidieť, každý druh oblaku sa vyskytuje v určitej výške špecifickej pre daný druh oblaku.


Zdroj obrázku: www.cloudappreciationsociety.org

Popis jednotlivých druhov oblakov:

Cirrus (Ci)
Cirrus je oblak, ktorý sa vyskytuje v najväčších výškach. U nás sa vyskytuje vo výške cca. 10 km (ak sú cirry pozostatkom búrkovej oblačnosti, môže sa vyskytovať aj vyššie) v lete a cca. 5 km v zimnom období. Keďže sa Cirrus vyskytuje vo veľkej výške, je zložený z ľadových kryštálikov (neviem či tam nemalo byť mäkké i :-)) a je väčšinou priesvitný bez tieňa. Slnko ho ľahko presvieti a napríklad pri západe Slnka vie vyčariť ozaj krásne efekty. Cirrus sa môže vyskytovať počas pekného termického dňa, ale postupne nastáva zväčšovanie cirrovitej oblačnosti a ohrievanie terénu je obmedzované. Pôvod ich vzniku je rôzny. Najčastejšie ide o postupne vykĺzavanie teplejšieho vzduchu do chladnejšieho vo väčších výškach. Cirry sú zväčša predzvesťou blížiaceho sa frontálneho systému, a to s predstihom niekoľko sto až tisíc kilometrov. Pri väčšej vlhkosti sa môže Cirrus vytvoriť aj z kondenzačných stôp vysoko letiacich lietadiel.


Cirrostratus (Cs)
Cirrostratus taktiež patrí do väčších výšok a zložením je veľmi podobný cirru. Cs je však na rozdiel od neho súvislou vrstvou pokrývajúcou celú oblohu, alebo jej časť. Ak cirrostratus zahaľuje celú oblohu, tá nemá belasú, ale bielu farbu. Ak nastane tento jav v noci, najmä v lete je nočná teplota nezvykle vysoká. Takáto súvislá vrstva oblačnosti typu Cirrostratus ale cez deň bráni prehrievaniu zemského povrchu. Cirrostratus je sprievodným javom teplej fronty. Z cirrostratu, tak ako u cirru, nevypadávajú žiadne zrážky.


Cirrocumulus (Cc)
Ďalšia z odrôd cirrovitej oblačnosti, čiže vysoko sa vyskytujúcej. Cirrocumulus sa však objavuje pomerne zriedkavo a tvarom pripomína malé chumáčiky, alebo vločky. Na základe jeho výskytu sa dá predpovedať prichádzajúca búrka. Môže však byť aj následkom vlnovitých pohybov vzduchových más pri silnom prúdení cez vysoké horské prekážky a súvisí s oblačnosťou studenej fronty. Niekedy svojim tvarom pripomína Altocumulus, ktorý sa však vyskytuje v menších výškach. Podobne ako u predošlých dvoch typoch, ani z Cirrocumulov nevypadávajú žiadne zrážky.


Altocumulus (Ac)
Altocumulus, ako ste sa dočítali pred chvíľou, sa vyskytuje v stredných výškach a to 2-4 km nad povrchom a má mnoho rôznych podôb. Je zložený prevažne z vodných kvapiek, prípadne zo zmesi vodných kvapiek a ľadových kryštálikov. Zo všetkých druhov Altocumulov je nám najznámejší altocumulus lenticularis, ktorý svojim tvarom pripomína šošovku, vlnku, alebo akýsi "tanier". Je to oblak vrstevnatý, čiže sa rozvíja vertikálne a môže byť taktiež predzvesťou neskorších búrok. Môže vznikať aj nad vrcholmi hôr, prúdením vzduchu po svahoch smerom nahor. Tento oblak sa často vyskytuje v oblačnom systéme studenej, ale najmä teplej fronty. Jednou z príčin vzniku altocumulu môže byť aj transformácia z iného oblaku, napríklad rozpad kopovitej oblačnosti. Po termickom dni, keď na oblohe plávali vyvinuté "kumuly" ostane obloha večer bezoblačná iba veľmi zriedka. Väčšinou na nej ostanú nejaké cirry, no okrem nich ako pozostatok rozpadnutých cumulov aj altocumuly, ktoré väčšinou v noci zmiznú.


Altostratus (As)
Altostratus je frontálny oblak, ktorý horizontálne dosahuje stovky až tisíce kilometrov, vertikálne desiatky až stovky metrov. Zložený je zo zmesi vodných kvapôčok (aké pekné slovo:-)) a ľadových kryštálikov. Môže byť priesvitný, ale aj tmavý šedý a v zimnom období z neho vypadávajú zrážky. Na nábežných hranách krídel lietadiel sa pri prelete altostratom vytvára námraza a dohľadnosť v tomto mraku je veľmi malá, naopak vodný obsah veľký.


Stratocumulus (Sc)
Oblak vertikálneho rozvoja, vyskytuje sa vo výškach od desiatok (stovák) metrov až po cca. 2 km nad povrchom. Má kopovitý tvar, šedej farby a niekedy môže zatieniť celú oblohu. Môžu z neho vypadávať zrážky a skladá sa väčšinou z vodných kvapôčok (to slovko sa mi páči:-)), niekedy s prímesou ľadových kryštálikov. Spôsob vzniku je podobný ako pri Altocumule, čiže následok rozpadu iného mraku, prúdenie vzduchu cez horskú prekážku, prípadne rotorové, vlnové a iné prúdenie vzduchu v nižších výškach.


Nimbostratus (Ns)
Tento mohutný oblak sa rozkladá na ploche tisícov kilometrov, vertikálne dosahuje až niekoľko kilometrov. Milovníci pekného počasia ho neznášajú, ale dekadentne ladení a zdeprimovaní ľudia ho určite veľmi dobre poznajú, pretože prináša so sebou aj vytrvalé zrážky a "škaredé" počasie. Väčšinou zakryje celú oblohu a má tmavošedú farbu. Jeho základňa je väčšinou veľmi nízko nad Zemou a kvôli hustým zrážkam je opticky ťažko rozoznateľná. Termika pod Nimbostratom je len veľmi zlý vtip, a nálada v takomto počasí by určite odradila aj IFR pilotov, takže ak uvidíte na oblohe nimbostratus, zalezte pod deku a uvarte si teplý čaj.


Stratus (St)
Stratus má fyzikálne zloženie ako hmla. Vyskytuje sa vo veľmi malých výškach a pri niekoľko dní trvajúcom inverznom počasí, môže táto šedá vrstva úplne zahaliť oblohu. V druhej polovici leta , keď sa stratus dopoludnia vytráca, môže prejsť postupne do stratocumulov a vplyvom slabej termiky do cumulov. Na jeseň a v zime zo stratov často vypadáva mrholenie a javy tomu podobné.


Cumulus (Cu)
Cumulus, nám plachtárom asi najznámejší oblak, pretože pod ním sa zaručene vyskytnú stúpavé prúdy (pre hráčov Condora červené guličky). A to sú tie známe "ovečky". Je to oblak vertikálneho rozvoja, takže má tvar kôp, veží a pod. a nikdy nezatieni celú oblohu. Jeho základňa je plochá, vodorovná a tmavá, pri silnejšom stupáku môže byť mierne prehnutá smerom do oblaku. Životnosť týchto oblakov je zvyčajne malá, a to od niekoľkých minút, desiatok minút až po niekoľko hodín. Je zložený z vodných kvapôčok (a zase:-)). Horizontálne môže dosiahnuť niekoľko stovák metrov, vertikálne rozmery môžu byť rôzne. Podľa týchto rozmerov sa cumuly ďalej delia (napr. humilis, mediocris, congestus). Z cumulov zvyčajne zrážky nevypadávajú, z istých odrôd sa môžu vyskytnúť krátke spŕšky, čo pri opekaní sa na letisku počas horúceho letného dňa určite uvítame. Cumuly v zime majú nepravidelné tvary a termika je neusporiadaná. "Kumulíky" sa väčšinou na oblohe objavia po prechode studenej fronty a z istých dôvodov spôsobujú vysokú koncentráciu plachtárov na letisku.


Cumulonimbus (Cb)
Cumulonimbus je vlastne vyššie vývojové štádium Cumulov (niečo podobné ako boli Pokemoni). Vyzerá teda ako veľká kopa vaty:-). Ak sa Cumulus ďalej vyvíja (vertikálne), prejde štádiom congestus a nakoniec sa z neho vyvinie CB. V poslednej fáze sa z neho stáva búrkový mrak obrovských rozmerov, takže môžeme očakávať výrazné zrážky, niekedy dokonca krúpy. Sprievodným javom je silný studený vietor a vtedy už sa kúpaliská menia na bežecký areál. Pod Cumulonimbom vo vývoji sa vyskytujú silné stúpavé prúdy, ale pozor! Cumulonimbus je dobrý sluha, ale zlý pán...a overené zdroje hovoria, že sa živí vetroňmi a príliš odvážnymi plachtármi. Takže ak nejaký veľký a hladný CB uvidíte vo svojej blízkosti, dobre si rozmyslite, či pod ním zatočíte nejaký ten stupák, alebo sa vzdialite a radšej zmoknete na letisku vo vzniknutej búrke. Z toho vyplýva, že tento oblak je považovaný za nebezpečný jav. Vzniká teda stúpaním teplého a dostatočne vlhkého vzduchu, takže počas horúceho leta sa s ním určite stretnete.
Cumulonimbus je pre lietanie v našich podmienkach najnebezpečnejší. Treba myslieť aj na to, že po základňou ťažko určiť aký mrak rastie nad nami. Ak však intenzita stúpania smerom k základni rastie a základňa sa približuje, najmúdrejšie je rýchlo odletieť preč. Cumulonimbus prinúti ostať na zemi aj väčšie lietadlá ako naše vetrone.

Aktuálne počasie

Poprad - Tatry

Jasno
  • Jasno
  • Teplota: -1 °C
  • Vietor: premenlivý, 0.5 m/s
  • Tlak: 1033 hPa
  • Rel. vlhkosť: 93 %
  • Dohľadnosť: 10 km
  • Východ slnka: 05:32 GMT
  • Západ slnka: 16:14 GMT
Hlásenie z dňa:
Št, 25/02/2021 - 04:30

Lietanie v Tatrách