Zmena postupov pre lety v CTR / TMA

Pi, 29/09/2017 - 07:21 — admin

Najnovšou zmenou v Leteckej informačnej príručke SR, ktorá sa týka aj nás je malá zmena postupov pre prílety, prelety a odlety letov VFR v riadenom vzdušnom priestore - teda aj v priestore letiska Poprad. Po novom musia piloti týchto lietadiel pred vstupom do CTR / TMA predložiť letový plán, resp. ohlásiť obmedzené informácie letového plánu. Za predloženie letového plánu sa považujú buď úplné informácie vo všetkých poliach formulára letového plánu na celú trať letu, alebo len obmedzené informácie letového plánu na časť letu, na ktorú sa vyžaduje získanie letového povolenia (napr. pristátie na riadenom letisku alebo vzlet z riadeného letiska, prelet CTR/TMA). Nás sa týka druhý spomenutý prípad, takže pozrime sa teda na túto zmenu podrobnejšie.

 

Vlnové lety nad Tatrami

Po, 12/12/2016 - 08:27 — admin

Najmä jesenné mesiace prinášajú každoročne do našej horskej oblasti zaujímavý meteorologický úkaz s príznačným názvom "horská vlna". Ako sa môžete domnievať, pre pilotov vetroňov je to jav mimoriadne žiadúci, pretože vďaka nemu je možné dosahovať letovú výšku, ktorú za bežných letových (letných) dní je dosiahnuť takmer nemožné. Tohtoročnú vlnovú sezónu odštartovala vzácna návšteva z Poľska - aktuálne najlepší plachtár na svete, Sebastian Kawa. Koncom novembra u nás strávil dva letové dni, počas ktorých dokázal preletieť vzdialenosť okolo 700 km s maximálnou dosiahnutou výškou 6 km nad morom.
 

Lúštime METAR a TAF

Po, 10/11/2014 - 19:15 — admin

Piloti sú naozaj všestranne nadaní ľudia. Dovolím si to tvrdiť aj bez preháňania a dôkazom toho je aj to, že každý pilot okrem znalosti prírody (meteorológie) ako takej je dobrý aj v lúštení šifrovaných správ. Nejde však o žiadne tajné informácie, ale o dôležité správy o počasí. Poznáme niekoľko druhov šifrovaných meteorologických správ a predstavíme si podrobne dve najdôležitejšie: METAR a TAF. 

Ako sa krásny letový deň môže v zlomku sekundy zmeniť na katastrofu

St, 31/07/2013 - 16:13 — Maťo Jančík

Deň sa začal ako každý iný, vedel som že pôjdem na letisko a vonku bolo pomerne pekne, tak som si zbežne prečítal predpoveď počasia – avšak po preštudovaní textovej predpovede, kde stálo že poobede očakávajú búrky, som už nepozrel ani len do pseudo-TEMPu a nechal to celé tak. Myslel som, že počasie určite nebude letové ... na letisko som sa dostal až na obed, kde už pracovalo pár ľudí na príprave aerovíkendu, no ja som prišiel s návrhom nechať prácu tak a ísť predsa len skúsiť šťastie v termike.
 

Kvapka meteorológie, 2. časť

Ut, 05/11/2013 - 18:45 — admin

Čo je to oblak? Tých, ktorí si myslia, že je to vata, UFO, alebo nedajbože ovečky a barančeky asi sklamem. Nielen pre nich je určená ďalšia časť tejto zábavno - vzdelávacej rubriky. Dokonalá znalosť oblakov, ich typov a životných cyklov je pre pilotov (nielen vetroňov) kľúčová a v niektorých situáciách môže zachrániť život.

Kvapka meteorológie, 1. časť

St, 31/07/2013 - 17:15 — admin

Vitajte pri ďalšej kapitole plachtárskej osvety, v ktorej sa zameriame na veľmi dôležitú časť, a to leteckú meteorológiu. V nadpise je slovo "kvapka" a to preto, že letecká meteorológia je veľmi obšírny predmet, existujú k nemu mnohé veľké a hrubé knihy, a v nasledujúcich riadkoch si preberieme hrubé základy, ktoré sa  žiakom - plachtárom, hodia pri ďalšom a hlbšom študovaní tohoto zaujímavého predmetu. V jednotlivých častiach sa budeme zaoberať jednotlivými meteorologickými javmi a prvkami, s ktorými sa stretávame pri bezmotorovom lietaní, frontami, oblakmi a nakoniec aj čítaním správ METAR a meteorologických máp. Začnime teda zo všeobecnosti...

Pravidlá lietania v skratke

St, 31/07/2013 - 16:41 — admin

V prvej kapitole Plachtárskej osvety sa dozviete niečo o jednom z najdôležitejších predmetov teoretických školení, a to Letecké predpisy. Viem, že nielen zohnať, ale aj študovať tieto predpisy nieje nič jednoduché a tak som sa pokúsil túto reč "poľuďštiť" a ponúknuť predpis v zrozumiteľnejšej a prehľadnejšej podobe, aplikovateľnej (nielen) pre nádejných plachtárov.

Aktuálne počasie

Poprad - Tatry

Jasno
  • Jasno
  • Teplota: 11 °C
  • Vietor: premenlivý juhozápadný až západo-severozápadný, 5.1 m/s
  • Tlak: 1032 hPa
  • Rel. vlhkosť: 35 %
  • Dohľadnosť: 10 km
  • Východ slnka: 05:22 GMT
  • Západ slnka: 16:22 GMT
Hlásenie z dňa:
Ut, 02/03/2021 - 12:00

Lietanie v Tatrách